Just to be clear on overcapping and resistance to weapon power drain. I just spent a bit of time testing quite a few things. There is NO hidden max cap from which weapon power cost is subtracted from. 125 is the max in which weapon power is subtracted from. If you go above 125 it's of no help for increasing the Min value. Anything over 125 is reserve power which will increase the Peak value. So this reserve above 125 is important. If you are at 135 weapon power and use an ability to increase weapon power by say 30, the Peak value is increased by 30. However the Min value will stay the same as you are subtracting weapon power cost from 125. Note that this is 40 in reserve in this example. So the Peak value will increase by 40.

Let me try to explain this a bit. First what's the minimum weapon power level and how exactly does weapon power drain work. Here's some testing i did.

-Note- This testing would be worse case scenario with all weapons in sync and firing 100% of the time.

-Note- My leech console will give me 16 weapon power when used except as noted

-Note- This is primarily the power use during a firing cycle and not the recover after a cycle.

-Note- I am not concerned with Dual Heavy Cannons as their behavior is completely different.

-Note- Fire at Will costs 12.5 weapon power and not 10. 2.5 of which can not be lowered by resistance to power drain nor reduced weapon power cost from weapons command.

-Update- to explain Min, Peak, and Average values.

Min=When you initially fire all weapons this is the value you should see. This is (Min(weapon power level, 125))-weapon power cost. Remember 1 weapon has no cost. You may see 5 or 10 above this value. If you use 5 beams you will see this value. But with 8 beams it's virtually impossible to see this value.

Peak Value=This is the peak value you see during a firing cycle. (Min(weapon power level, 125))-weapon power cost. Then include leech and any reserve power above 135. Basically this is Min+Leech+reserve. Or Min+Leech+EPTW for example and not to exceed 125. Obviously Max after a firing cycle is cap and you at times hit this cap during a firing cycle as well. But this is not what it means for these tests. Weapon power will increase from the Min value. This is the max value it achieves consistently of the Min value and holds at a steady rate. You will however hit cap even during a firing cycle at times. And at times even hit 0 weapon power. (observable)

Average value=This is the average value your weapon power will be at during a firing cycle. At the beginning of a firing cycle you should be at Min(weapon power, 125). Once the cycle starts you will do down to Min. During the firing cycle you will go up to Peak. So i'm going to assign this value for an average. (Min(Weapon power, 125)+Min+Peak)/3. This number can be rather subjective and isn't meant to be exact in any way.

-Note- Damage via weapon power level. There is a long formula for this. But let me simplify it to make it easy. Go into non sector space and check your weapons tooltip (not the one on the weapons tray). Now do this: listed weapon damage*weapon power*0.02 Let me show some examples.

My weapon tooltip says 480

at 25 weapon power i do 480*25*0.02=240 damage

at 50 weapon power i do 480*50*0.02=480 damage

at 75 weapon power i do 480*75*0.02=720 damage

at 100 weapon power i do 480*100*0.02=960 damage

at 125 weapon power i do 480*125*0.02=1,200 damage

As you can see weapon power level will greatly effect your damage. This first test basically shows how badly your weapon power levels are effected even when weapon power is at 124. Consequently this would also explain why over 50% of the players can't even achieve 10k dps. Not pointing fingers here as the whole purpose of my testing is to benefit everyone and most especially the ones i did more or less point to. Apologies.

Leech=16 power drain

Using 8 beams for 70 weapon power cost.

Test 1A autofiring

Weapon power=124

Min power=54

Peak power=54

Average power=77

With Leach

Weapon power=140

Min power=55

Peak power=70

Average power=83

power goes down to 55 then up to 70 at a speed based on power transfer rate

Test 1B Using Fire at Will

Weapon power=124

Min power=37

Peak power=37

Average power=66

With Leech

Weapon power=140

Min power=38

Peak power=53

Average power=72

power goes down to 38 then up to 53 at a speed based on power transfer rate

Here's a video of test 1

http://youtu.be/hWEVM98MaCc Note that it includes autofiring and Fire at Will. Just a short sample. No leech.

Increased weapon power by 11

Test 2A autofiring

Weapon power=135

Min power=55

Peak power=65

Average power=82

With Leech

Weapon power=151

Min power=55

Peak power=81

Average power=87

power goes down to 55 then up to 81 at a speed based on power transfer rate

Test 2B Using Fire at Will

Weapon power=135

Min power=38

Peak power=48 (47 observed)

Average power=70

With Leech

Weapon power=151

Min power=38

Peak power=64 (63 observed)

Average power=75

power goes down to 38 then up to 64 at a speed based on power transfer rate

Increased weapon power by 5

Test 3A autofiring

Weapon power=140

Min power=55

Peak power=70

Average power=83

With Leech

Weapon power=156

Min power=55

Peak power=86

Average power=89

power goes down to 55 then up to 86 at a speed based on power transfer rate

Test 3B Using Fire at Will

Weapon power=140

Min power=38

Peak power=53 (52 observed)

Average power=72

With Leech

Weapon power=156

Min power=38

Peak power=69 (68 observed)

Average power=77

power goes down to 38 then up to 69 at a speed based on power transfer rate

Next i swap to an Elite Fleet Reinforced warp core for more weapon power. This is the shield->weapon power one. Leech=17 weapon power now as shield increases by 16 for 1.2 additional weapon power.

Test 4A autofiring

Weapon power=151

Min power=55

Peak power=81

Average power=87

With Leech

Weapon power=168

Min power=55

Peak power=98

Average power=93

power goes down to 55 then up to 98 at a speed based on power transfer rate

Test 4B Using Fire at Will

Weapon power=151

Min power=38

Peak power=64 (63 observed)

Average power=75

With Leech

Weapon power=168

Min power=38

Peak power=81 (80 observed)

Average power=81

power goes down to 38 then up to 81 at a speed based on power transfer rate

Increased weapon power by 4.

Test 5A autofiring

Weapon power=155

Min power=55

Peak power=85

Average power=88

With Leech

Weapon power=172

Min power=55

Peak power=102

Average power=94

power goes down to 65 then up to 102 at a speed based on power regen rate

Test 5B Using Fire at Will

Weapon power=155

Min power=38

Peak power=68 (67 observed)

Average power=77

With Leech

Weapon power=172

Min power=38

Peak power=85 (84 observed)

Average power=82

power goes down to 38 then up to 85 at a speed based on power regen rate

Now what else can we do to increase the min power level. There's several things really. Use less weapons or use a weapon that uses no weapon power. Or use warp cores that have resistance to weapon power drain and or Nadion inversion (eng ability). Or weapons cruiser command. Let's try the weapon first.

Experimental Romulan Plasma Beam (0 weapon power cost)

Test 6A autofiring

Weapon power=155

Min power=65

Peak power=95 (94 observed)

Average power=95

With Leech

Weapon power=172

Min power=65

Peak power=112 (111 observed)

Average power=101

power goes down to 65 then up to 112 at a speed based on power regen rate

Test 6B Using Fire at Will

Weapon power=155

Min power=50

Peak power=80 (81 observed)

Average power=85

With Leech

Weapon power=172

Min power=50

Peak power=97 (98 observed)

Average power=91

power goes down to 50 then up to 97 at a speed based on power regen rate

Note that the Experimental Rom Plasma Beam does seem to cost 1 Now that's a good question. Try firing 1 other weapon along with the experimental and the weapon power use will be 5 when it should be 0 as the 1st one should be free and experimental should use 0. Makes no sense.

Next i'll test the cruiser weapons command for 25% less weapon power cost along with Experimental beam.

Test 7A autofiring

Weapon power=155

Min power=77

Peak power=107 (106 observed)

Average power=103

With Leech

Weapon power=172

Min power=77

Peak power=124 (123 observed)

Average power=109

power goes down to 77 then up to 124 at a speed based on power transfer rate

Test 7B Using Fire at Will

Weapon power=155

Min power=62

Peak power=92

Average power=93

With Leech

Weapon power=172

Min power=62

Peak power=109

Average power=99

power goes down to 65 then up to 112 at a speed based on power transfer rate

Next i'll test resistance to weapon power drain with the Plasma Integrated Warp Core 10% resist to power drain + the cruiser weapons command for 25% lower weapon power cost plus Experimental beam.

Test 8A autofiring

Weapon power=155

Min power=82

Peak power=112 (110 observed)

Average power=106

With Leech

Weapon power=172

Min power=82

Peak power=125 (hit cap)

Average power=111

power goes down to 81 then up to 125 at a speed based on power transfer rate

Test 8B Using Fire at Will

Weapon power=155

Min power=67

Peak power=97 (98 observed)

Average power=96

With Leech

Weapon power=172

Min power=67

Peak power=114 (115 observed)

Average power=102

power goes down to 67 then up to 114 at a speed based on power transfer rate

Note that the formula for weapon power cost/drain resistance appears to be the following.

Weapon power drain=(P/(1+WC))*(1-R)

where P=weapon power cost

where WC=weapons command for 25% less weapon power cost

where R=resistance rate % of all power levels

To confirm the math for weapon command here's 2 weapons i tested.

beam array

10/(1+25%)=8 Note this matches the weapon tooltip

dual heavy cannon

12/(1+25%)=9.6 Note this matches the weapon tooltip

With the warp core of 10% and weapons command of 25% reduced cost we now have the following.

beam array=(10/(1+25%))*(1-10%)=7.2 Note the extra 10% resist is not indicated on the weapon tooltip.

For FAW you treat it the same as autofiring except add 2.5 per weapon at the end. So that each beams looks like;

beam array=(10/(1+25%))*(1-10%)+2.5=9.7 It's the only thing i could come up with.

OK so here's the weapons i actually use. 1 kinetic cutting beam, 1 experimental rom plasma beam and 6 rom plasma beams. And my weapon power level. Also i use 1 embassy sci console. Using cruiser weapons command and the 10% resist spire warp core shield->weapons and 1 embassy sci console with +31.6 flow caps. And of course my flow cap skill is maxxed out.

Test 9A autofiring

Weapon power=137

using leech console

Min power=82

Peak power=112

Average power=106

power goes down to 82 then up to 119 at a speed based on power transfer rate

Test 9B Fire at Will

Weapon power=137

using leech console

Min power=67

Peak power=97

Average power=96

power goes down to 67 then up to 97 at a speed based on power transfer rate

Ignoring omega weapon amplifier for a min here i typically hover at the 112 weapon power range just autofiring. As i'm an engineer i can use any EPX ability to increase weapon power. If i use EPTS i gain 10 weapon power and i'll then hover at the 122 weapon power range for autofire and 107 for Fire at Will. Pretty sick actually. Here's a link to my Human Engineer Avenger Beam boat. So far i'm at 25.8k dps during an ISE pug run. No special buffs or consumables are used except a common weapons battery. And FYI i autofire at over 10k dps solo. And i mean i hit spacebar and go make lunch or coffee while doing a foundry farming mission.

http://www.stoacademy.com/tools/skil...rbeamboat_2920
Now obviously i do use an Experimental Rom Plasma beam. However i do like to run without the Kinetic Cutting beam. Yes i won't get the Omega Amplifier buff. But as i'm an Engineer i have Nadion and EPS to keep weapon power at 125. Plus EPTW and EPTS to help and batteries. I also use the Maco 2pc so it does require a higher then normal power transfer rate. But with the Experimental i don't need it as high as the tests above. I'm at 299%/14.9/sec anyways. So i'm fine there plus weapon power will go up from min at a fairly good rate.

Now you may think that using EPTW or using a weapons battery would keep you from hitting the Min value. That is not the case. All power above 125 is reserved and you will still go down to the Min value but your Peak value is now increased. The exception of course is Nadion and EPS. Both will increase your Min value and Peak value. Of course you can time EPTW or a weapons battery and use it as soon as you hit the min value and it will immediately jump to 125. But the next cycle it will drop to the Min value again.

Conclusions

Get weapon power to 125+ pre buffs, etc

Use warp core with the shield->weapons power mod

Use warp core with resist to power drain

Sorry about the extremely long post. But maybe a few people will read it all. And hopefully benefit by it. Don't take the numbers as being exact as they can be off by up to 3. But it's a very good ballpark to go by.